به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج اولین نشست صبحانه کاری کمیسیون تخصصی خدمات فنی مهندسی و عمران اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در تاریخ ۰۶/۰۸/۹۴ و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیر کل راه و شهرسازی استان، مدیرکل امور اقتصادی استان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، هیئت رئیسه سندیکای پیمانکاران و برخی دیگر از مدیران نهادهای اجرایی استان در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار گردید.

این نشست با چهار دستور کار زیر برگزار شد

۱-بررسی مطالبات پیمانکاران

۲-تعیین تکلیف قراردادهای پیمانکاری

۳-بحث مالیات برارزش افزوده

۴-وضعیت بیمه قراردادهای پیمانکاری

IMG_7116رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست اظهار کرد: امیدواریم این جلسات ادامه دار باشند و از این تداوم و تفاهم بتوانیم نتایج مثبتی بگیریم.

جبار کیانی پور ادامه داد: مجموعه پیمانکاری کشور در تمامی شرایط حساس کشور همواره به عنوان همراه و یار دولت نقش آفرینی کرده است.

وی ادامه داد: آنچیزی را که امروز شاهدش هستیم شرایط سختی است که در طول دولت های گذشته به مجموعه پیمانکاری روا شده است و این قشر بدلیل شرایط خاصی که بر صنعت احداث در کشور پیاده شد است، بیشترین آسیب را دیده است؛ به طوری که امروز شاهد مطالبات صد هزار میلیاردی بخش خصوصی از دولت هستیم.

کیانی پور بیان کرد: پروژه های مسکن مهر، پروزه های مهر ماندگار و پروژه های سیاسی که گاها برای اهداف دولت ها و بدون تامین منابع مالی در دستور کار دولت های گذشته قرار گرفت، شرایط سختی را برای صنعت احداث بوجود اورده است که این امر بخش زیادی از اشتغال، تولید و فضای کسب و کار را مورد تعرض قرار داده است.

کیانی پور عنوان کرد: اولویت تعیین یک طرح و پروژه باید به گونه ای باشد که در توسعه همه استان نقش داشته باشد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی استان ادامه داد: در شرایط حساس اقتصادی امروز، انتظار می‌رود که مسئولان، بخش خصوصی را باور داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج خواستار پرداخت مطالبات پیمانکاران شد و افزود: انتظار داریم مطالبات پیمانکاران و کسانی که ظرف سه سال اخیر پروژه‌های توسعه‌ای استان را به پیش بردند پرداخت شود.

وی با بیان اینکه با کمک بخش خصوصی تحول عظیمی در حوزه راه و آب و ساختمان در استان صورت گرفته است، گفت: پیمانکاران در این طرح‌ها نیز مطالباتی دارند که امیدوارم مطالبات این افراد نیز پرداخت شود.

کیانی پور بیان کرد: مسئولان در توزیع اعتبارات، پروژه‌هایی اقتصادی که در توسعه استان نقش دارند را در اولویت قرار دهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست افزود: تلاش استانداری این است که بخش مهمی از این مطالبات با درنظرگرفتن زمان و توسعه استان پرداخت شود.

IMG_7085پژمان نیک اقبالی اظهار کرد: بخش عمده مطالبات پیمانکاران مربوط به سال های گذشته و دولت های نهم و دهم است که در اجرای آن تخلفاتی صورت گرفته است.

معاون عمرانی استاندار افزود: مطالبات پیمانکاران از دستگاه های دولتی و مشکلات آنان، در سفر هیات دولت به استان مطرح می شود.

نیک اقبالی بیان کرد: برخی پیمانکاران به دستورات شفاهی و کتبی برخی مدیران، پروژه های بدون قرارداد اجرا کرده اند که اکنون دولت نمی داند با اینگونه پروژها چگونه برخورد کند.

وی عنوان کرد: برخی پروژه ها در دولت گذشته، طراحی، اجرا و افتتاح شده اما هیچ قرارداد کتبی در بین نیست.

نیک اقبالی گفت: مطالبات اثبات نشده و اثبات شده از جمله مهمترین مشکلات پیمانکاران استان است که مربوط به دولت های نهم و دهم است.

وی بیان کرد: تلاش می شود با اختصاص ۳۰ درصد از اعتبارات عمرانی سالانه دستگاه های اجرایی، به مرور این مطالبات پرداخت شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با بیان اینکه رسیدگی به مشکلات پیمانکاران استان در اولویت کاری این سازمان است، افزود: مطالبات پیمانکاران در جلسه ویژه‌ای بررسی می‌شود.

نوروزی رسیدگی به مشکلات پیمانکاران را در اولویت کاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دانست و اظهار کرد: معوقات ۲۶۰ میلیارد تومانی پیمانکار برای استانی که کل اعتبارات سال ۹۴ آن ۱۴۰ میلیارد تومان است نیاز به بررسی و پیگیری دارد.

IMG_7095رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: عملکرد دستگاه‌های اجرایی در پرداخت مطالبات پیمانکاران مطلوب نبوده و برنامه واحد و هدفمندی برای حل مشکل پیمانکاران ارائه نکردند.

وی با بیان اینکه نباید نسبت به مطالبات پیمانکاران بی‌تفاوت باشیم، افزود: در جلسه ویژه‌ای مطالبات پیمانکاران بررسی می‌شود.

این مسئول بیان کرد: پیمانکاران نقش مهمی در توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد دارند که رسیدگی به مشکلات آنها و پرداخت مطالبات این قشر از جامعه باید مدنظر باشد.

در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت:‌ تا زمانی که به پیمانکاران به دید یک فرد ناهنجار نگاه می‌شود وضعیت سر و سامان نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که رسالت پیمانکاران را به عنوان فرد سازنده قلمداد نکنیم کارهای عمرانی استان به کندی پیش می‌رود.

حسن فدایی خواستار توجه به مشکلات پیمانکاران استان شد و افزود: پیمانکاران استان با مشکلات فراوانی مواجه هستند و برای ادامه کار نیاز به حمایت همه مسئولان دارند.

IMG_7130

مدیرکل راه و شهرسازی از اهتمام جدی به پروژه‌های راه و شهرسازی در استان خبر داد و گفت: تحولات خوبی در حوزه راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در حال وقوع است.

تشکیل شورای تعامل بخش خصوصی و دولت، برگزاری منظم نشست های کمیسیون خدمات فنی مهندسی و عمران با حضور مدیران کل ارگان های مربوطه، تعیین شیوه های بازپرداخت بدهی دولت به پیمانکاران و برگزاری سمینارهای تخصصی بخش پیمانکاری توسط اتاق یاسوج از مهمترین مصوبه های این نشست بود.