مراسم تودیع و معارفه دبیرکل اتاق ایران با حضور رئیس اتاق و مدیران، سه‌شنبه دوم تیرماه برگزار شد.

 محسن جلال‌پور رئیس اتاق ایران ضمن قدردانی از تلاش‌ها و زحمات حسین نقره کار شیرازی در طول چهار سال گذشته به عنوان دبیرکل، احمد فیاض‌بخش را به سمت دبیرکل جدید اتاق معرفی کرد.

وی در این نشست با نگاهی به آنچه در دوره هفتم اتاق از سوی هیات نمایندگان و هیات رئیسه صورت گرفت، گفت: اتاق در ادوار گذشته همیشه حرکت رو به جلویی داشته هر چند گاهی شیب آن تند و گاهی ملایم بوده است. خوشبختانه در حال حاضر اتاق توانسته جایگاه مترقی‌تری نسبت به گذشته به دست آورد که این مهم را مدیون تلاش‌های همه اعضای هیات رئیسه، هیات نمایندگان، مدیران و کارمندان است.

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: به عنوان کسی که ریاست دوره هشتم اتاق را برعهده دارد، معتقدم هر آنچه در امور اجرایی باید انجام شود بر عهده دبیرکل و افراد زیرمجموعه ایشان است و هیات رئیسه تنها به عنوان سیاست‌گذار حضور داشته و هیچ دخالتی در اجراییات نخواهند داشت چرا که تداخل در سیاست‌گذاری و اجرا مشکلات بسیاری را به دنبال دارد و بهره‌وری مجموعه را کاهش می‌دهد.

جلال‌پور ضمن تاکید بر رعایت سلسله مراتب براساس چارت سازمانی، تشریح کرد: انجام منطقی و قانونمند امور، موضوعی است که باید اتفاق افتد و اینگونه مدیران می‌توانند مسوولیت‌های خود را با قدرت پیگیری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توجه جدی به اصل جانشین‌پروری و نهادینه شدن آن در اتاق‌های سراسر کشور و تشکل‌های زیرمجموعه اتاق، تصریح کرد: در انتخاب دبیرکل جدید اتاق چند ویژگی مهم را مورد توجه قرار دادیم و تاکید داشتیم که فردی به عنوان دبیرکل انتخاب شود که بتواند از همه ظرفیت‌ها در راستای هم‌افزایی بهره‌ بگیرد، در عین حال مورد اعتماد و وثوق نظام و هیات رئیسه باشد، فضای اقتصادی کشور را بشناسد و فعالیت‌های بنگاهی و اقتصادی را به صورت عینی لمس کرده، اهل تعامل و گفتگو و با روی باز پذیرای نظرات و دیدگاه‌های مختلف باشد.

در ادامه حسین نقره کار شیرازی دبیرکل سابق اتاق ایران با نگاهی به اقداماتی که در دوره هفتم هیات رئیسه اتاق ایران صورت گرفته است برای موفقیت هیات رئیسه جدید که در خطیرترین شرایط اقتصادی مسئولیتی به این مهمی را پذیرفته‌اند اظهار امیدواری کرد و گفت: اتاق ایران توانسته است در طول چند سال گذشته جایگاه خاص و ویژه‌ای پیدا کند که این مساله بار مسئولیت هیات رئیسه جدید اتاق را سنگین‌تر می‌کند.

وی در پایان سخنان خود برای دبیرکل جدید اتاق نیز آرزوی موفقیت کرد.

همچنین علی اکبر جاویدان، قائم مقام دبیرکل اتاق ایران با اشاره به حضور هیات رئیسه‌ای که همگی از بدنه بخش خصوصی و ترکیبی منسجم و هماهنگ هستند، گفت: این برای اولین بار است که هیات رئیسه‌ای با این ترکیب ریاست اتاق را برعهده گرفته‌اند و امیدوارم که دبیرکل جدید نیز بتواند با نگاه تعاملی خود و همیاری مدیران مجموعه در کنار هیات رئیسه جدید وظایف خود را با موفقیت انجام دهد.

احمد فیاض‌بخش، دبیرکل جدید اتاق ایران نیز در ابتدای سخنان خود به شرایط حساس اقتصادی کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خوشبختانه امروز دولت به این باور رسیده است که باید جایگاه بخش خصوصی را ارتقا دهد و از طرف دیگر شرایط به گونه‌ای شده که دولت ملزم به توجه جدی نسبت به بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: در چندین سال گذشته موتور محرک کشور نفت و دولت بوده است به گونه‌ای که شاهد ضریب همبستگی بالایی بین منحنی درآمد نفت و منحنی رشد اقتصادی در کشور هستیم اما از این پس دیگر نفت و دولت نمی توانند این نقش را بازی کنند و اینجاست که اهمیت جایگاه بخش خصوصی مشخص می شود.

فیاض بخش در ادامه چابک شدن و ارتقای بهره‌وری در اتاق را یک ضرورت دانست و ادامه داد: تولید محتوا، ارائه نظرات کارشناسی و ایجاد اقناع، اصلی‌ترین وظایف اتاق هستند که با رعایت آنها جایگاه بخش خصوصی ارتقا پیدا خواهد کرد.

دبیرکل جدید اتاق ایران با اشاره به تاکید رئیس اتاق بر استحکام سازمانی و توسعه نیروی انسانی، عنوان کرد: این دو اهدافی هستند که هیچگاه به پایان نمی‌رسند و نباید فراموش کنیم که در هر سازمانی فعالیت گروهی موفق خواهد بود و دوران حرکت‌های فردی به پایان رسیده است.

شایان ذکر است نقره کار شیرازی به عنوان معاون پارلمانی بانک مرکزی انتخاب شده است و فیاض بخش نیز پیش از این مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) بوده است.