IMG_4178به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج مراسم تجلیل از ۶۰ صنعتگر، معدنکار و اصناف برتر استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت روز صنعت و معدن در یاسوج برگزار شد.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم گفت: تبیین حمایت از تولید ملی، سرمایه گذاری و رفع موانع آن، ارتقاء بهره وری و تشویق مردم برای استفاده از تولیدات داخلی از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

داریوش دیودیده افزود: تبیین فعالیت های بخش صنعت، معدن و تجارت استان، بیان مشکلات بخش خصوصی، استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پتانسیل های بخش صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد برای تحول و پویایی این بخش ها از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

وی بیان کرد: اقدامات خوبی در بخش های صنعتی، تجاری و معدنی در این استان در دست انجام است که موجب اشتغالزایی و تامین نیازهای مردم خواهد شد.

باید انقلابی در شبکه بانکی کشور بوجود آید

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز همه ما جمع شده ایم تا موفقیت ها در حوزه تولید را به تولید کنندگان تبریک بگوییم، از آنان تجلیل بعمل آوریم و ناکامی های و مشکلات فرآروی  صنعت و معدن را بررسی و آسیب شناسی کنیم.

کیانی پور با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در سالهای پیش، افزود: یکسال پیش دولت تدبیر و امید با شعار معیشت مردم و بهبود فضای کسب و کار کشور، اقتصاد را تحویل گرفت که رکود  تورمی مشکلی بر آن حاکم بود، تورم بالای ۳۵% رشد اقتصادی و ۶۳/۵ بالاترین درآمدهای نفتی  طی ۸۰ سال گذشته بالای بر ۷۰۰میلیارد دلار عملا اقتصاد کشور را فلج کرده بود. وی با اشاره به اقدامات دولت بیان داشت: در طول یکسال گذشته حرکتهای شایسته ای انجام گرفته و بنظر می رسد دولت در مهار تورم موفق بوده، ولی  متاسفانه رکود هنوز بر اقتصاد کشور سایه افکنده است .

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: به اعتقاد بخش خصوصی کشور،  سیستم بانکی کشور عامل اصلی رکود اقتصادی کشور است و در کنار آن اقتصاد مبتنی بر گفتار وسیاستهای نامناسب دولت قبل، تحریمهای اقتصادی و خود تحریمهای داخلی عامل دیگر است. امروز دیگر همه می دانند عامل اصلی رکود و کاهش تولید کمبود منابع مالی در تولید می باشد.

وی ادامه داد: این در حالی است که عمده منابع مالی کشور در دست بانکهاست و این منابع عمدتا در بخش های غیر مولد هزینه گردیده است و همین موضوع باعث تشدید رکود تورم گردیده است.

کیانیکیانی پور آمارهای اختصاص منابع به تسهیلات در بخش تولید را غیر واقعی دانست و افزود: از آنجائیکه اقتصاد کشور بانک محور بوده و بانکها با عدم تزریق منابع مالی در بخش تولید به بهانه کمبود منابع و از این مصارف و با عقد قراردادهای ظالمانه با نرخ ۲۸% نتوانسته پاسخگوی نیاز پولی باشد و متاسفانه با جمع آوری  این منابع و شارژ آن در حوزه های  دلالی و سفته بازی و خدمات، تورم وحشتناک را خلق و رکود را بر جامعه حاکم کرده است. امروزه بخش خصوصی عقیده دارد آمارهای اختصاص منابع به تسهیلات در بخش تولید صحیح نبوده و تنها ۲۲% به نام تسهیلات بانکی به تولید اختصاص داده شده و مابقی در بخش های غیر مولد شارژ گردیده است.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق یاسوج خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از فاجعه در حوزه صنعت و معدن و برای بستن راه بر سود جویان و رانت خواری و جلوگیری از افزایش معوقات بانکی باید انقلابی در شبکه بانکی کشور بوجود آید. وی ادامه داد: امروز دیگر استمهال و  تنفس و اجرای مواد ۲۸،۲۹ و ۱۶قانون بودجه و مصوبه ۵۶۱ دیگر کارساز نیست و هر روز شاهد مصادره کارخانه ها ، اموال کارخانه داران و زندانی کردن سرمایه گذاران هستیم.

جبار کیانی پور به اهمیت حل این مشکلات اشاره کرد و افزود: تا دیر نشده باید چاره ای اندیشیده شود و باید مدیریت بر بحران بوجود آمده در اقتصاد کشور که زاینده سیاستهای غلط سیستم بانکی و مالی کشور است جدیتر وارد عمل شود. تجربه فایق آمدن بر بحران اقتصادی جهان در طول چند سال گذشته می تواند بهترین نقشه راه برای نجات تولید کشور و استان باشد.

نماینده بخش خصوصی استان در ادامه بیان کرد: امروز وقت آن رسیده که دولت در قالب کمکهای بلاعوض و تسهیلات کم بهره خسارت های وارد به مدیران واحدهای تولیدی را بردارد تا بتوانند روی پای خود بایستند.

رشد اشتغال در حوزه صنعت و کشاورزی ضروری است

در ادامه استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم در این مراسم گفت: صنعتگران و اصناف پیشقراولان تولید و ایجاد اشتغال هستند و عزم همگانی و هم‌افزایی قابل قبولی برای رونق تولید و توسعه این بخش وجود دارد.

سید موسی خادمی افزود: با نگاه کلان و توسعه‌نگر نمایندگان و پیگیری برای راه‌اندازی واحدهای بزرگ صنعتی در استان شاهد تحول عظیمی در صنعت کهگیلویه و بویراحمد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه بیشترین اشتغال در کهگیلویه و بویراحمد در حوزه خدمات و کارهای دولتی است، گفت: باید تلاش کنیم که این جریان به سمت اشتغال در حوزه صنعت و کشاورزی تغییر کند.خادمی دست یابی به این مهم را زمینه ساز پیشرفت و توسعه عنوان کرد و بیان داشت: یکی از مشکلات اصلی استان ما فقدان صنایع بزرگ و مولد است که برای برطرف کردن این مشکل باید از ورود سرمایه‌گذاران به استان حمایت کنیم.

استاندار اظهار داشت: باراه اندازی تاسیسات کارخانجات بزرگ و صنعتی و در سایه آن راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک می‌توان معضل بیکاری در استان را تا حدودی برطرف کرد.وی افزود: تنها هشت واحد صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که بیش از ۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌کنند.

در صورت تصویب لایحه حمایت از تولید ملی بسیاری از مشکلات صنعت و صنعت‌گران برطرف می‌شود

غلام محمد زارعی نماینده مردم بویراحمد و عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: لایحه حمایت از تولید ملی در کمیسیون های مجلس بررسی و در هیأت دولت به تصویب رسیده و وارد مجلس شده و در صورت تصویب بسیاری از مشکلات بخش صنعت و صنعت‌گران برطرف می‌شود.

زارعی اظهار داشت: ۵۰ درصد لایحه حمایت از تولید ملی انجام شده است دولت بصورت دقیق مصائب، مشکلات و تنگناهای و چالشهایی که در مسیر تولید وجود دارد را دیده است که با اجرای آن بسیاری از مشکلات بخش صنعت و صنعت‌گران برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: در گذشته برخوردهای نامناسبی با صنعتگران از جانب بانکها شده است که باید این رفتارها کنار گذاشته شود و آنها را برای تولید و اشتغال هر چه بیشتر در کشور و استان کمک و حمایت کنیم.

 نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به احیای بسیاری از صنایع در استان از جمله راه‌اندازی کارخانه تولید شکر و قند و آرد و نشاسته و گلوکز یاسوج عنوان کرد: کارخانه تولید خوراک دام و طیور نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود و مشکل بسیاری از کارگرانی که دارای مشکل بودند برطرف خواهد شد.

زارعی بیان کرد: اشتغال و بیکاری مهمترین مطالبه و خواسته مردم است و اولین و اساسی ترین درخواست مردم در مراجعات و بازدیدها اشتغال است.تلاش دولت و مسئولان بر اینست که کمر خم شده جامعه بر اثر بیکاری و تورم بلند شود و امیدواریم سهم نیم درصدی استان کهگیلویه و بویراحمد از صنعت کشور ارتقاء پیدا کند.