نشست مشترک هیات تجاری بلندپایه اروپایی و فعالان اقتصادی ایرانی در حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و توسعه روستایی، به میزبانی اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

2631737

 

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج؛ فتاح جاودانه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج به نمایندگی از فعالین اقتصادی بخش کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست حضور داشت.

فتاح جاودانه در این نشست به معرفی ظرفیت های استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش گیاهان دارویی پرداخت و افزود: کهگیلویه و بویراحمد یکی از بزرگترین تولید کنندگان داروهای گیاهی در کشور است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج ادامه داد: بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی که بالاتر از ۵۰۰ گونه آن دارویی است، می تواند فرصت بسیار خوبی برای تجارت بازرگانان اروپا با استان کهگیلویه و بویراحمد در حوزه داروهای گیاهی، محصولات ارگانیک و همچنین محصولات آرایشی بهداشتی با پایه ی گیاهان دارویی باشد.

 

 مسعود خوانساری رییس اتاق تهران و فیل هوگان کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا حضور دارند. قرار بود محمود حجتی، وزیر جهادکشاورزی کشورمان نیز در این نشست حضور داشته باشد که به جای وی، علی اکبر مهرفرد، قائم مقام حجتی، در نشست حضور یافت.
مسعود خوانساری طی سخنانی در این نشست گفت: بعد از برجام مشکلات بانکی هنوز پابرجا است و اگر مشکل حل شود کار تجارت با اروپا سرعت می گیرد.
رییس اتاق تهران افزود: تجارت با اروپا ۱۳ درصد از تجارت ایران را در برمی گیرد؛ بنابراین ایران تمام تلاش خود را خواهد کرد تا مشکلات حل شود.
خوانساری با بیان اینکه بعد از برجام بیش از ٢٠٠ هیات تجاری و اقتصادی به ایران آمده‌اند که عمدتا از اروپا بوده‌اند، گفت: ایران با توجه به موقعیت ویژه و جذابیت‌های منحصر بفردش بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری است،  به نحوی که ایران بیش از ١٠٠ میلیون تن تولیدات کشاورزی در سال دارد و می‌تواند مکمل اتحادیه اروپا در زمینه کشاورزی باشد.
رییس اتاق تهران تصریح کرد: حجم تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا پس از برجام بیش از ۶٠ درصد افزایش یافته، اما همچنان برخی از مشکلات بانکی به قوت خود باقی است.

 

اروپا از ظرفیت بی بدیل ایران استفاده کند
رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی کشورمان نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت استفاده اروپا از ظرفیت خاکی ایران گفت: نمی توان با اتکای دلارهای نفتی تازه به دوران رسیده های منطقه، خاورمیانه را به دست نابخردان داد.
محمدرضا مرتضوی گفت: نقش اروپا در توسعه پایدار کره خاکی، از دیرباز تاکنون نقش بسیار تعیین کننده ای بوده و نمی توان منکر این نقش تعیین کننده شد، پس به نظر می رسد که این نقش ناشی از فهم درست اروپا از ملزومات و روش ها از نیازهای بشری بوده و با احترام به دارایی های محدود کره زمین است.
رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی افزود: تعادل بخشی به نیازهای متقابل ملل و اقوام و توسعه روش های صحیح برای بهره مندی از نیازهای متقابل در کنار نقش آفرینی در اداره بهتر کره زمین از توانمندی های اتحادیه اروپا است، به خصوص اینکه در زمانی هستیم که قدرت های بزرگ متاسفانه با اتکا به توان اقتصادی و نظامی خود، به عقل سلیم پشت می کنند و هر روز خبر خروج امریکا از پیمان های خردمندانه برای کره زمین تیتر اول اخبار جهان می شود.
وی تصریح کرد: پوپولیسم سیاسی از حرکت عاقلانه به سمت توسعه پایدار جلوگیری می کند، این در حالی است که بازگشت به مدار دانایی و اعتماد به عقلا و فرهیختگان جهان است؛ نمی توان با اتکای دلارهای نفتی تازه به دوران رسیده‌های منطقه، این بخش از جغرافیای جهان را به دست برخی ناخردان داد؛ البته زمان به سرعت در حال از دست رفتن است و برای تضمین آسایش و آرامش در این منطقه پراهمیت از جهان، نیاز به همکاری، همفکری و هم نشینی عقلای جهان و پرهیز از ناشی گری های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بدون فوت وقت است.
مرتضوی گفت: این یک گزینه روی میز نیست؛ این یک باید تاریخی است؛ البته تجربه ده ساله اخیر در نابودی بخش های مهمی از کشورها و ملت های این منطقه که به قیمت آوارگی میلیون ها زن و کودک و نابودی بخش هایی از میراث بشری در سوریه و عراق و افغانستان گردید، نمونه بارزی از ضرورت اجتناب از نابخردی های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است.
وی اظهار داشت: همکاری های ایران و اروپا در توسعه ثروت آفرینی و بهره مندی خردمندانه از آب و خاک یک کار اقتصادی نیست بلکه قدم های پرثمری برای حفظ و صیانت از مدار خرد و نیک نفسی و برای نجات بشر است. به این معنا که خاک پربرکت خاورمیانه امروز باید از مدار عقل و دانش بشری بهره مند گردد.