IMG_4247دهمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد و هفتمین جلسه این شورا در دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر نوروزی معاون برنامه ریزی استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یاسوج دهمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضورمعاون برنامه‌ریزی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یاسوج، اعضاء شورا، برخی از مدیران دستگاههای مربوطه و نمایندگان و فعالین بخش خصوصی برگزار شد.

در این نشست ۴ ساعته نمایندگان واحدهای تولیدی مشکل دار فرصت یافتن مشکلات خود را با دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه و بانک‌ها در ۴ دستور کار زیر مطرح نمایند:
۱- بررسی  آزادسازی تضمینات مازاد تسهیلات آن دسته از واحدهای تولیدی که جهت تضمین اخذ تسهیلات جدید نسبت به پرداخت بخشی از بدهی خود اقدام نمودند.

۲-بررسی قوانین و مقررات مشکل آفرین در بخش تولید

۳- بحث و بررسی در خصوص کشت های غیر استراتژیک محصولات جالیزی در استان

۴- تعین تکلیف تعدادی از مغازه های شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با بهره برداران این املاک.

IMG_4261در ابتدای این نشست معاون برنامه‌ریزی استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: امیدواریم بتوان با هم‌افزایی و تعامل همه‌جانبه موانع و مشکلات پیش‌ روی سرمایه‌گذاران و واحدهای تولیدی را به حداقل رساند.

علی‌حسن نوروزی با اشاره به دستور کار اول این نشست افزود: بانک‌ها باید حتما آنچه را که به عنوان وثیقه در قبال وام می‌گیرند اولویت اول از محل اجرای طرح باشد و در صورتی که محل طرح اکتفا نکرد از دیگر وثائق استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ملک در رهن بانک سرمایه‌گذار باید ارزیابی شود، گفت: اگر وثیقه محل اجرای طرح کفایت نکرد با ارزیابی از دیگر وثائق در رهن بانک وثیقه مازاد به سرمایه‌گذار عودت داده شود.

نوروزی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور بانک‌محور است، گفت: همواره در تمام جلسات شورای اشتغال، شورای بانک‌ها و شورای گفت‌وگو تاکید موکد کردیم که بانک‌ها حداکثر همکاری‌ها را برای رفع مشکلات مالی واحدهای تولیدی داشته باشند.

معاون برنامه ریزی استاندار اشاره‌ای به مشوق‌های صندوق توسعه ملی برای استان‌های محروم داشت و گفت: بر اساس قانون در این صندوق مصوب شده که تسهیلاتی با چهار درصد نرخ سود کمتر در مناطق محروم به واحدها و شهرک‌های صنعتی اختصاص داده شود.

نوروزی از بهره‌مندی شهرک‌های صنعتی استان از تسهیلات صندوق توسعه ملی با  چهار درصد کمتر خبر داد.

وی افزود: قانون می‌گوید که طرح‌های صنعتی تا ۱۰ سال مشمول معافیت مالیات هستند که از ۱۰ سال به ۲۰ سال رسید ولی با این طرح به شهرک‌‌هایی که تا خارج از شعاع ۳۰ کیلومتری از شهر هستند درصد نرخ پایین تعلق می‌گیرد.

نوروزی دیگر مشوق‌های سرمایه‌گذاری برای استان‌های محروم را بحث بیمه‌ای کارگران توسط کارفرمایان عنوان کرد و گفت: ماده ۲۸ تامین اجتماعی می‌گوید که در هرمی که پنج نفر اشتغال ایجاد می‌کنند ۲۰ درصد طرح بیمه را به منظور تشویق کارفرما دولت آن را پرداخت می‌کند.

IMG_4243در ادامه این جلسه رئیس اتاق بازرگانی یاسوج که دبیری این شورا را نیز بر عهده دارد، نشست های تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: برگزاری این نشست ها موجب امیدواری فعالین بخش اقتصادی استان به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و بهبود فضای کسب و کار در استان شده است. وی افزود: از تمام تلاش‌های یک ساله مجموعه مدیران استانی، استاندار، معاونان استاندار و مدیران بانکی که تلاش مضاعفی برای بهبود فضای کسب و کار داشته‌اند تشکر و قدردانی می‌کنیم.

کیانی پور با بیان اینکه شاهد فضای آرام اقتصادی در استان هستیم، گفت: خروجی شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت موجب ایجاد این فضای مطلوب شده است.

وی تصریح کرد: در این مدت خیلی از واحدهای تعطیل شده با رفع مشکلات به فضای کسب و کار بازگشتند. وی ادامه داد: گفتگوی بخش خصوصی و دولت در راستای تحقق سیاست های اصل ۴۴ می تواند در اقتصاد کشور نقش آفرینی کند.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج عنوان کرد: هم اکنون تورم در جامعه کنترل شده است اما هنوز دولت باید برای از بین بردن رکود تلاش کند.وی ضعف در پرداخت تسهیلات بانکی، ضعف بازار سرمایه و کمبود سرمایه در گردش، عدم مطالبات بخش خصوصی و تحریمها را از عوامل رکود عنوان کرد.

دبیر شورای گفت و گوی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بانک‌ها بخشنامه‌های داخلی را به قوانین مصوبات دولت ارجحیت می‌دهند، گفت: انتظار می‌رود بانک‌ها در راستای فضای بهبود کسب و کار تمام تلاش خود را به کار گیرند.

کیانی پور با تاکید بر اینکه اعتقادمان بر این است که منابع بانک‌ها به سمت تولید سرازیر شود، گفت: مهمترین عامل مانع رکود اقتصادی عدم نقدینگی است. وی افزود: تزریق نکردن سرمایه‌ گردش از سوی بانک‌ها از مشکلات و موانع بخش تولید و کسب و کار است.

کیانی‌پور تعداد واحدهای صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد را ۲۲۴ واحد صنعتی عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۱۰۴ واحد آن تعطیل و از ۱۳۰ واحد درحال ساخت ۴۸ واحد فعال و ۸۲ واحد تعطیل و نیمه فعال است.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در ادامه با تاکید بر اینکه ۶۰ درصد واحدهای تولید استان دچار رکود تولید هستند، گفت: باید پرسید که چه تلاش‌های برای بهبود فضای کسب و کار صورت گرفته و چه میزان رونق داشته است.

کیانی پور در این جلسه با ارائه دو پیشنهاد در راستای رونق توسعه اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در راستای بهبود فضای کسب و کار و شورای گفت‌وگو با راه‌اندازی دفاتر فضای کسب و کار در ادارات اقتصادی استان می‌تواند تاثیرگذار باشد. وی افزود: این دفاتر می توانند به صورت ماهیانه گزارشهای کمیسیون های مختلف را ارائه دهند. وی ادامه داد: با راه‌اندازی این دفاتر می‌توان به رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار استان کمک کرد.

کیانی‌پور همچنین استفاده از ظرفیت‌های موجود در کهگیلویه و بویراحمد برای تحقق اقتصاد مقاومتی را از دیگر پیشنهادات عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست در خصوص از بین رفتن هنداونه های کشت شده و وارد شدن خسارات زیادی به آنها در استان گفت: ۳۱۷۰هکتار هندوانه در سطح استان کشت شده بود که به دلیل نداشتن بازار و حمایت ۲۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان خسارت و ضرر به کشاورزان استان وارد شده است.

کیانی پور با بیان اینکه استان باید برای بخش کشاورزی و کشت آنها برنامه ریزی داشته باشد، اضافه کرد: باید جلو ی کشت های غیر استراتژیک گرفته شود تا دیگر شاهد وارد شدن خسارت به کشاورزان نباشیم.

IMG_4240

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز که در رابطه با دستور کار سوم این نشست سخن می گفت با بیان اینکه بخش اعظم اراضی کهگیلویه و بویراحمد به شیوه خرده مالکی به زیر کشت می‌روند، تصریح کرد: همین موضوع به بی‌برنامگی در ارتباط متضرر شدن کشاورزان دامن می‌زند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی افزود: کاشت هندوانه در بین کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد در مسیر آزمون و خطاست و به هیچ وجه نیازهای استان و بازار خارج از استان در نظر گرفته نمی‌شود.

 گوهرگانی تاکید کرد: تلاش جهاد کشاورزی در جهت کنترل کشت هندوانه است و سعی خواهیم کرد که کشت هندوانه از ۶۰۰ هکتار بالاتر نرود.

وی خاطرنشان کرد: کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت کشت حداکثر ۵۰۰ هکتار هندوانه را دارد این در حالی است که در سال جاری بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی مستعد استان به زیر کشت هندوانه رفت که تنها به زیان کشاورزان تمام شد.

گوهرگانی کشت بی‌رویه و غیر کارشناسی هندوانه در استان را باعث ضرر و زیان کشاورزان دانست و افزود: متاسفانه تعداد زیادی از این کشاورزان هر ساله متضرر می‌شوند ولی درس عبرت نمی‌گیرند و باز سراغ کشت هندوانه می‌روند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که زمین‌های زراعی ما به زیر کشت محصولات استراتژیک بروند و در این صورت زمینه حمایت و خرید تضمینی محصولات از کشاورزان وجود دارد.