صبح امروز نشست اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار شد.

1 (71)

این نشست با حضور هیئت نمایندگان اتاق یاسوج، اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، غلام محمد زارعی نماینده بویراحمد و دنا، شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد و جمعی از مسوولان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
رئیس اتاق یاسوج: تسهیلات روستایی در طرح های بزرگتر هزینه شود
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست گفت: تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در اختیار طرح های بزرگتر این مناطق قرار گیرد تا اشتغال پایدار ایجاد شود.
جبار کیانی پور اظهار داشت: تسهیلات اشتغال روستایی انحراف زیادی را ایجاد می کند و علاوه بر تورم و نقدینگی در جای درستی نیز هزینه نمی‌شوند.
وی افزود: تسهیلات رونق به واحدهای بالای ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی هم تعلق می گیرد تا این امر بتواند در رونق شهرک های صنعتی تاثیرگذار شود.
کیانی پور بیان کرد: با استفاده از ظرفیت قانون بودجه در زمینه کمک های فنی و اعتباری اتاق‌های بازرگانی بر نحوه تخصیص این منابع در استان ها نظارت کنند.
وی عنوان کرد: به علت بی اعتمادی، نبود انگیزه، مشکلات کاربری ها و همکاری نکردن دستگاه های اجرایی با وجود همه تلاش‌ها و تعداد زیاد نشست های ستاد اقتصاد مقاومتی واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی انجام نشد
وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی یاسوج سیزدهمین بهار خود را سپری می کند، افزود: در ارتباط با امنیت اجتماعی اتاق یاسوج با بهبود فضای کسب و کار در تمام رویدادهای مهم استان و تصمیم‌های اقتصادی نقش آفرینی می‌کند.
کیانی پور گفت: اتاق بازرگانی یاسوج در امنیتی‌ترین نشست های اجتماعی و فرهنگی حضور دارد و به همین واسطه همکاری بسیار خوبی بین بخش خصوصی و سران سه قوه برقرار کرده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج تصریح کرد: بیش از ۱۷۰ دانش آموز و دانشجوی ممتاز بوسیله اتاق بازرگانی یاسوج بورسیه شده اند که هر ماه کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.
کیانی پور عنوان کرد: در حوزه آموزش اتاق یاسوج هر ماه ۲ دوره مجانی برگزار می کند و همه کارشناسان بیمه ها و بانک ها و بخش خصوصی در این دوره ها حضور پیدا می کنند.
وی ابراز داشت: چهار پروژه تحقیقاتی در حوزه ظرفیت های کهگیلویه و بویراحمد با همکاری اتاق ایران، اصفهان و تهران در حال انجام است که می تواند در زمینه آمایش سرزمین به استان کمک کند.

 

جعفرزاده ایمن آبادی: اتصال یاسوج به شبکه ریلی و آزاد راه شیراز، در اولویت است
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: این استان ظرفیت های بالایی دارد و با این همه زیبایی های طبیعی برای پیشرفت نیاز به توجه بیشتری دارد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: اتصال یاسوج به شبکه ریلی و آزاد راه شیراز به اصفهان ۲ طرحی است که برای کهگیلویه و بویراحمد دارای اهمیت زیادی است.
جعفرزاده با اشاره به سفرهای استانی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: سفر به مناطق محروم علاوه بر مشاهده مشکلات باعث می شود که مسئولان برای رفع آنها چاره اندیشی کنند.
وی عنوان کرد: تنها راه نجات کشور کمک به بخش خصوصی است و ظرفیت‌های خوبی در بودجه سال ۹۸ برای شتاب به حرکت بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.
جعفرزاده تصریح کرد: در کشور ۷۴ هزار طرح نیمه تمام وجود دارد که تا الان بیش از هزار هزار میلیارد ریال برای آن‌ها هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه منابع دولتی قادر به تکمیل طرح های نیمه تمام نیست، گفت: اگر این طرح های راکد برای تکمیل و بهر‌ه‌برداری، مجانی به بخش خصوصی داده شود، دولت ضرر نمی‌کند.

 

تاجگردون: مدیران استانی در استفاده از ظرفیت ها تیزهوش باشند
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در دوره قبل مجلس اعتبارات عمرانی شهرستان های کهگیلویه و دوگنبدان نیز به راه آهن یاسوج – اقلید اختصاص یافت.
غلامرضا تاجگردون با اشاره به اینکه نباید به واسطه تخلف سرکوب سرمایه در کشور صورت گیرد، اظهار داشت: تیزهوشی مسئولان و بخش خصوصی و استفاده از فرصت ها لازمه کار است.
وی افزود: ۲ طرح اتصال یاسوج به شبکه آزادراه ها و همچنین راه آهن برای جنوب کشور بسیار دارای اهمیت است.
غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: سطح اتاق بازرگانی این استان بالاتر از سطح نهادها و ارگان های دولتی این استان است و قطعا در همکاری با آنها به مشکل برخواهد خورد.
نماینده مردم شهرستان گچساران در ادامه افزود: برخی موضوعات ملی است و به تصمیم گیری ملی نیاز دارد. در خصوص تسهیلات اشتغال روستایی و خلأیی که اتفاق می افتد؛ در گذشته جلساتی در این خصوص برگزار می شد که چرا جذب این تسهیلات کم است،  از استان پیگیری کردیم و فشار می آوردیم که چرا هنوز جذب انجام نشده است، این فشارها اما باعث شد که کارهای خرد انجام شود که صرفا بگویند جذب انجام شده است.
تاجگردون ابراز داشت: در این استان چند ایراد داریم اول اینکه دید ما خیلی بلند نیست، جو سرمایه گذاری در استان در هر مقطعی با یک سرکوب رو به رو می شود و به کما می رود، در کشور ما بدهی معوق هزار میلیارد تومان یک چیز عادی شده است، به طرف می گویند اختلاس گر، می گوید من بدهکارم نه اختلاسگر وی افزود: بدهکاران بانکی با چند هزار میلیارد تومان در تهران آسوده خاطر هستند و به‌ راحتی می‌گویند که بدهکار بانکی هستیم اما در استان کهگیلویه و بویراحمد فردی با ده فعالیت، ۱۰۰ میلیارد تومان بدهکاری بانکی دودمانش را بر باد می دهند.
** طرح های توسعه ای با پیوست فرهنگی همراه شوند
نماینده شهرستان های بویراحمد و دنا نیز در این نشست گفت: نمی توان نسخه واحدی در زمینه توسعه برای کل کشور در نظر گرفت.
غلام محمد زارعی اظهار داشت: طرح های توسعه ای برای دستیابی به موفقیت باید با پیوست فرهنگی همراه شوند و با استفاده از همین ابزار متوسط سن بهره برداران کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد کمتر شده است.
وی در زمینه راه آهن یاسوج به اقلید گفت: طول این مسیر ۱۴۰ کیلومتر است که ۲۰ کیلومتر آن به عنوان فاز اول ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
زارعی ابراز داشت: به زودی مناقصه فاز دوم آن در قالب ۲۰ کیلومتر انجام می شود که حمایت های کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیشرفت آن را سرعت می بخشد.
وی بیان کرد: کوتاهترین مسیر طریق الرضا از کهگیلویه و بویراحمد می گذرد و محل قرار گیری استان کانون دسترسی به مراکز بزرگ کشور را فراهم می‌کند.
** زیرساخت های شهرستان بویراحمد برای پایلوت گردشگری فراهم شود
فرماندار بویراحمد نیز در این نشست گفت: منابع آبی و گونه های گیاهی و جانوری متنوع می تواند شهرستان بویراحمد را به عنوان یک پایلوت گردشگری در کشور معرفی کند.
شاهرخ کناری با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد شهرستان بویراحمد در بعد گردشگری، افزود: برای ایجاد شهر پایلوت گردشگری ابتدا باید زیرساخت های آن فراهم شود.
وی با معرفی چند طرح مهم در پیوست بودجه شهرستان بویراحمد، بیان کرد: در زمینه تاسیسات آب و فاضلاب شهری حداقل ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است که انتظار توجه ویژه از کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره هست.
کناری طرح های سد تنگ سرخ، جاده اصلی یاسوج به سی سخت، یاسوج به سپیدان و راه آهن اقلید به یاسوج را از دیگر پروژه های مهم این شهرستان عنوان کرد و خواستار توجه اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به آنها شد.
نشست فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و مجاسبات مجلس شورای اسلامی روز جمعه در اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.
اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شواری اسلامی که این روزها میهمان اتاق بازرگانی یاسوج هستند، از نزدیک در جریان روند برنامه‌ها و اقدامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج قرار گرفتند.