مخالفت رئیس اتاق بازرگانی اسلواکی و رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان با تحریم و هرگونه اختلال در تجارت جهانی

WhatsApp Image 2018-11-15 at 3.08.20 PM

هئیت اقتصادی تجاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج به همراه روسای اتاق های بازرگانی چند استان کشورمان و عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در وین اتریش، روز پنج شنبه ۲۴ آبان ماه با روبرت میهوک، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت اسلواکی ملاقات نموده و تبادل نظر و رایزنی های بسیار سازنده ای برای حفظ و توسعه روابط دو کشور داشتند.
روبرت میهوک که همزمان رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان در پاریس نیز می باشد، ضمن تاکید بر موضع اصولی این کنفدراسیون در مخالفت با هر نوع تحریمی که در روند عادی تجارت جهانی اختلال ایجاد نماید، بر حمایت مجموعه اتحادیه اروپا و همچنین اسلواکی از توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورمان تاکید نمود.
رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی جهان همچنین از تاسیس کمیته مشترکی در ایران برای توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور استقبال و بر لزوم تاسیس سازوکار مشابهی در این کشور برای حمایت از توسعه روابط اشاره نمود.

عبادالله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست اظهار داشت: ایران یک کشور صلح طلب و بازیگر مهم منطقه ای است. آژانس برای سیزدهمین بار هفته قبل اعلام کرد که فعالیت های ایران صلح آمیز است.
مولایی بیان کرد: ما به برجام پایبند بودیم و این تحریم ها از جانب کسی که به تعهدات خود پایبند نبود اعمال شده است، این تحریم غیر انسانی و غیراخلاقی و نامشروع است. امیدواریم با همکاری دوستانمان در اروپا و از جمله اسلواکی بتوانیم این دوران پرچالش را مدیریت کنیم و حتما هم مدیریت  خواهیم کرد.
 جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج و رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی نیز در این نشست اظهار داشت: کشور ایران با بیشترین تعداد شرکت کننده در همایش Slovakia match making fair Bratislava 2018 شرکت داشته است.
کیانی پور بیان داشت: روابط ما به صورت جدی از سفر دوسال پیش دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
 رئیس اتاق یاسوج افزود: بسیاری از تجار ایرانی کشور اسلواکی را  برای سرمایه گذاری مشترک و تبادلات فی مابین یک فرصت خوب می دانند.
رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی ادامه داد: کمیته مشترک ایران- اسلواکی  فرصت خوبی برای افزایش حجم مبادلات دو کشور است، انتظار ما این است که در  شرایط جدید که ایران درگیر تحریم های جدید است، کشور اسلواکی بتواند با همکاری های مشترک و تبادلات  تجاری برای خنثی کردن تحریم ها با ایران همکاری کند.
جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی شیراز نیز در این نشست افزود: جایگاه های اتاق بازرگانی در دنیا آنقدر بالا هست که بتواند بر رابط سیاسی تاثیر بالایی بگذارد.
وی افزود: بخش زیادی از تکنولوژی های استفاده شده در ایران متعلق به اروپا می باشد، وقتی در شرایط تحریم نتوانیم با کشور های اروپایی کار کنیم  بالاجبار این تکنولوژی با دیگر کشور های دیگر جایگزین می شود.
رازقی در ادامه بیان کرد: با وجود اینکه اروپا رسما اعلام کرده است از تحریم های آمریکه تبعیت نمی کند امابرخی از کشورهای اروپایی از همکاری با ایران سرباز می زنند.
رئیس اتاق شیراز با اشاره به مشکلات بانکی و صدور ویزا افزود: تحریم ها دیر یا زود تمام خواهد شد و ایران دوستان روزهای سخت خود را فراموش نخواهد کرد.
 هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق بازرگانی رشت و رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه نیز در این نشست اظهار کرد: اتاق بازرگانی اسلواکی می تواند برای افزایش تعاملات بخش خصوصی ایران و اسلواکی نقش اثرگذاری داشته باشد.
رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه تصریح کرد: اکنون پیمان نامه اوراسیا بین ۵ کشور روسیه ، بلاروس ، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان وجود دارد، در چند ماه گذشته ایران در این پیمان نامه دعوت شده و تا چند ما آینده حضور ایران در این پیمان نامه حتمی خواهد شد. از طرق این پیمان نامه می توانیم روابط خوبی را برقرار کنیم.
 در این دیدار  از طرف ایران دکتر مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش و اکرودیته اسلواکی ،جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج، اتاق معین اسلواکی و رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی، هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق رشت و رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه، جمال رازقی رئیس اتاق شیراز،  رضایی کارشناس و رایزن سفارت ایران در اتریش و مسئول  بخش اسلواکی سفارت ، غضنفر آرام مدیر کل امور اقتصادی  و دارایی و دبیر سازمان سرمایه گذاری استان و  چنگیز هاشمی نایب رئیس اتاق یاسوج حضور داشتند.

گزارش تصویری این نشست: