????????????????????????????????????

سی و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در اتاق بازرگانی یاسوج  و با حضور استاندار، معاونین، مدیران دستگاه‌های دولتی، معاون دادگستری و نمایندگان بخش خصوصی استان برگزار گردید.

جبار کیانی پور‌ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج را به خانواده‌های داغدار این حادثه تسلیت گفت.

رئیس اتاق یاسوج در ادامه اظهارات خود به نقش اساسی حمل و نقل در توسعه استان اشاره کرد و گفت: با توجه به سریع بودن و دسترسی زودتر به کارها فرودگاه مهم‌ترین زیرساخت توسعه‌ای هر استان است.

این فعال اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد به هزینه میلیاردی که برای ساخت این فرودگاه شده اشاره کرد و گفت: فرودگاه این قدر برای دولت‌ها مهم است که هزینه‌ای چند صد میلیاردی برای شهری انجام داده‌اند که روزانه تنها یک پرواز آن هم به تهران دارد.

وی با یادی از جان باختگان این سانحه افزود: آن‌ها از جمله فعالان اقتصادی و پزشکان و نخبگان علمی بودند که وقت برایشان خیلی مهم بود که البته این سوانح نه تنها برای ما بلکه برای همه دنیا اتفاق می‌افتد و البته که برای ما کمتر از بسیاری کشورهای دیگر دنیا اتفاق افتاده است.

کیانی پور به از دست رفتن برخی از زحمت‌ها در طول این چند روز اشاره کرد و گفت: در بعضی فضاها مطالبی عنوان شد که این زحمات را خدشه‌دار کرد.

رئیس اتاق یاسوج یادآور شد: باید بپذیریم توسعه استان به ویژه با قابلیت‌های گردشگری وابسته به حمل و نقل هوایی است و پرواز تنها راه نجات استان است که نباید با این سقوط خلایی در اراده ما ایجاد شود، باید پروازها دوباره راه بیفتد تا شاهد توسعه اقتصادی استان باشیم.

????????????????????????????????????

جبار کیانی پور افزود: همچنین در برنامه توسعه ۵ ساله صادرات غیر نفتی فاصله زیادی با تحقق هدفگذاری ها داریم.

رئیس اتاق یاسوج عنوان داشت: توسعه صادرات غیر نفتی در استان بر اساس اسناد بالادستی انجام نمی شود و باید دید چه دلایلی در عدم تحقق هدفگذاری ها وجود دارد.

کیانی پور خاطرنشان کرد: ظرفیت های بسیار بالایی در استان وجود دارد، اما صنایع تبدیلی مناسبی در استان ایجاد نشده است.

رئیس اتاق یاسوج بر توسعه تشکل های صادراتی با برنامه ریزی اصولی تاکید کرد.

کیانی پور برگزاری نمایشگاه ها و ارائه پتانسیل ها را در توسعه صادرات غیر نفتی مناسب دانست و عنوان کرد: برنامه ریزی برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی ضروری است.

کیانی پور گفت: در فرایند و بروکراسی کارت بازرگانی با سازمان های مالیاتی و تامین اجتماعی مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج به هدفگذاری تشکیل شرکت مدیریت صادراتی در استان اشاره کرد و گفت: طی جلسه ای بر ایجاد شرکت مدیریت صادراتی در استان تاکید شد و اتاق بازرگانی مکلف شد که مجموعه عناصر دارای توانایی مالی، دانش و اهلیت را گردآوری کند و برنامه ریزی برای تشکیل و تاسیس شرکت انجام شود.

????????????????????????????????????

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: ایجاد شرکت مدیریت صادراتی در استان با هدفگذاری صحیح و برنامه ریزی مناسب ضروری است.

علی محمد احمدی افزود: ایجاد شرکت مدیریت توسعه صادرات در استان با هدفگذاری خروجی مناسب، به رشد صادرات غیر نفتی استان کمک می کند.

احمدی بر شناسایی و ظرفیت سازی در حوزه مزیت های استان تاکید کرد و گفت: ایجاد ارزش افزوده با استفاده از ظرفیت های احصا شده و هلدینگی ضروری است.

احمدی با اشاره به موضوع خوشه های تولید، گفت: باید دید در این بازه زمانی چه تعریفی از خوشه وجود دارد و این موضوع چگونه و با چه چارچوبی تعریف تعریف شده است.

احمدی اظهار داشت: همچنین باید پکیج دقیقی از آن تعریف و هدفگذاری های خوشه در استان انجام شود و کمک شود که پکیج توسعه صادراتی ما تکمیل شود.

استاندار ابراز داشت: باید توجه مناسبی به توسعه صادرات غیر نفتی شود تا این حوزه رشد یافته و به پویایی برسد.

احمدی تصریح کرد: باید از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و توانایی های پژوهشی برای تحقق برنامه های توسعه صادرات غیر نفتی استان استفاده شود.

احمدی با اشاره به مشکلات یکی از تونل های موجود در مسیر بابامیدان به یاسوج بر رفع مشکلات این تونل تاکید کرد.

احمدی به سانحه سقوط هواپیمای تهران- یاسوج و جانباختن جمعی از هموطنان و نیروهای علمی و اقتصادی اشاره کرد و ابراز داشت: مشکلات توپوگرافی فرودگاهی در استان های مختلف وجود دارد و باید در گذشته جانمایی مناسبی در حوزه فرودگاه های کشور با در نظر گرفتن تجهیز مناسب انجام می شد.

????????????????????????????????????

استاندار عدم فعالیت های اصولی و آمایشی در اقدامات گذشته را از حوزه های مشکل ساز در حوزه زیرساخت ها دانست و بیان داشت: فرودگاه یاسوج توسعه و تجهیز مناسبی داشته و اخیرا ۳۰ میلیارد تومان در آن هزینه شده است.

احمدی با بیان اینکه دلیل سقوط هواپیمای تهران- یاسوج مشخص نشده است، اظهار کرد: موضوع سقوط هواپیما باید به نحو تخصصی و توسط متولیان کارشناس بررسی شود و اظهار نظر در رابطه با علت سقوط آن صحیح نیست.

استاندار گفت: باید تلاش مضاعفی داشته باشیم و با پیگیری های مجموعه مدیریت استان تلاش شود که فرودگاه یاسوج مجهز تر شود و حوزه راه را نیز تقویت کنیم که با تحقق توسعه این بخش ها، استان تقویت شود و بخش خصوصی نقش مهمی در این راستا دارد.

استاندار بر استفاده از توانایی سرمایه گذاران در توسعه صادرات استان تاکید کرد و گفت: همچنین مسیر ارتباط هوایی در استان بهبود خواهد یافت.

وی با تاکید بر پیشبرد اهداف توسعه در استان، افزود: جامعه ای که هدفمند باشد بی شک عقب نشینی نمی کند.

احمدی گفت: اراده و اهتمام به جهش اقتصادی استان کمک می کند و در همین راستا باید زیرساخت ها توسعه یابد.

????????????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????