معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان، گفت: این استان قابلیت تبدیل شدن به پایلوت تولید محصولات ارگانیک در کشور را دارد.

پژمان نیک اقبال در همایش محیط زیست و توسعه پایدار که با محوریت مشاغل سبز در یاسوج برگزار شد، اظهار داشت: تحقق شهر سبز نیازمند توسعه صنعت گردشگری سبز است.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: بخشی از اراضی ملی برای کشت گیاهان دارویی در اختیار کشاورزان استان قرار گرفت و با این اقدام نه تنها اشتغال‌زایی در استان ایجاد شد بلکه از این طریق از منابع ملی نیز حفاظت شد.

وی تاکید کرد: باتوجه به ظرفیت‌های کشاورزی در این استان، کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند به پایلوت محصولات ارگانیک کشاورزی در کشور تبدیل شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی در استان وجود دارد، بیان کرد: این استان ظرفیت ایجاد باغ گیاه شناسی را نیز دارد.

وی افزود: یکی از مزایای ایجاد باغ گیاه شناسی ایجاد اشتغال و دیگری آشنایی و شناخت مردم نسبت به گیاهان و مناطق حفاظتی است.

نیک اقبال با بیان اینکه به عنوان مثال اگر در شهرستان دنا ۶۰ دهیاری و دو شهر هرکدام به صورت جداگانه به دفع زباله بپردازد عرصه زیادی از منابع ملی این منطقه از بین می‌رود، گفت: مسئولان این شهرستان می‌توانند همگی به صورت تجمیعی یک مکان را به عنوان جایگاه دفن زباله انتخاب و از تخریب بیشتر محیط زیست جلوگیری کنند.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت‌های خدادای، منابع آبی و انرژی در استان، کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند به عنوان پایلوت اصلی انرژی خورشیدی و بادی در کشور انتخاب شود.

وی با بیان اینکه در بعضی از قوانین و آیین نامه‌های دستگاه های اجرایی با ضدیت‌هایی رو به رو هستیم، تاکید کرد:  برای حفاظت بهتر از منابع ملی قوانین باید در حوزه محیط زیست اصلاح شود.